Poznámky:
Dávám ješte jeden pohled na tohohle krasavce. Nějak mi učaroval :-)
Obrovský dravec, dorůstá délky 76–89 cm. Obě pohlaví mají obdobné zbarvení – jsou tmavohnědí s rezavožlutým nádechem na záhlaví a krku. Mladí orli mají kromě toho bělavou skvrnu na spodní straně křídel a bělavý ocas s tmavým koncem.
Svatebních letů se účastní i samice, pár potom společně staví hnízdo z větví. Hnízdění začíná v březnu až květnu. Samice obvykle klade dvě bílá, hnědě skvrnitá vejce, na nichž sedí oba rodiče po 43 (45) dní. O mláďata v hnízdě pečují 80 dní. Samec loví potravu, kterou samice trhá a krmí jí mláďata i sebe. Páry spolu žijí trvale.
Rozšíření:
Evropa, mírné pásmo Asie, SZ Afrika, Severní Amerika. Dříve byl domovem v celém mírném pásmu severní polokoule, na mnoha místech byl ale vyhuben. V Beskydech je snaha o jeho navrácení do přírody, odkud vymizel před zhruba sto lety, ale naráží to na odpor různých tzv. lovců.
Vyhledává skalnaté vrcholky hor, útesy, méně jehličnaté lesy. Hnízda si staví ve skalních výklencích, řídčeji na stromech. Bývají obvykle v nižších polohách, než je „lovecký revír“, takže s kořistí slétají dolů.
Loví savce do velikosti srnčete, nejčastější kořistí jsou však svišti. Prchající kořist orel pronásleduje, pokud ji však během několika desítek metrů nedostihne, útok přeruší. Jakmile však do nějaké kořisti zatne ostré a mohutné drápy, už ji nepustí.
Přeji všem krásný den. Jablonecké přehrady už jsou plné plavců, půjdu to asi taky vyzkoušet :-)